07 08 2020

Svarīgākais par atkritumu apsaimniekošanas kārtību pilsētā

Par atkritumu apsaimniekošanu kopumā un par izveidoto atkritumu apsaimniekošanas sistēmu tieši Ventspils pilsētā tiek runāts itin bieži un varētu domāt, ka lielākajai daļai ventspilnieku atkritumu apsaimniekošanas kārtība ir saprotama, prakse diemžēl rāda pretējo. Pašvaldības SIA “Ventspils labiekārtošanas kombināts” ir apkopojis biežāk uzdotos jautājumus par atkritumu apsaimniekošanu, mēģinot, protams, rast uz tiem arī atbildes.

Kā rāda pēdējo mēnešu laikā plašsaziņas līdzekļos uzsāktās diskusijas – atkritumu apsaimniekošanas jautājums pilsētā ir aktuāls, īpaši liela izmēra atkritumu apsaimniekošana. Pašvaldības SIA “Ventspils labiekārtošanas kombināts” ir apkopojis biežāk uzdotos jautājumus par atkritumu apsaimniekošanu, cerot ieviest tajos lielāku skaidrību.

Kas ir atkritumu radītājs?

Ikviens no mums ir atkritumu radītājs  un kā atkritumu radītājam mums ir gan tiesības, gan arī pienākumi.

Pērkot preces, atkritumu radītājam būtu jāpatur prātā, ka kopā ar jauniegādāto preci tiek “nopirkti” arī atkritumi, par kuru utilizāciju tas ir atbildīgs. Piemēram, nopērkot jaunu skapi, iegūstam ne tikai skapi, bet arī iepakojumu, kurā prece bija iepakota, gan papildus tam – arī veco skapi, kuru nepieciešams utilizēt videi drošā veidā.

Savukārt no otras puses – atkritumu radītājam ir jābūt pieejamam atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumam.

Tātad – atkritumu radītājam ir gan tiesības saņemt atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu, gan arī pienākums parūpēties par sevis radīto atkritumu apsaimniekošanu (noslēdzot attiecīgus līgumus vai pasūtot pakalpojumu), tostarp sedzot arī šo atkritumu apsaimniekošanas izmaksas.

Ko darīt ar nešķirotiem sadzīves atkritumiem?

Ikdienā radītie nešķirotie sadzīves atkritumi ir ievietojami konteineros, par kuru izvešanu ir noslēgts līgums ar pašvaldības SIA “Ventspils labiekārtošanas kombināts”:

  • individuālajās dzīvojamās mājās līgums par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu par katru īpašumā esošo māju ir jāslēdz mājas īpašniekam, nodrošinot regulāru atkritumu izvešanu. Izvešanas biežumu regulē saistošie noteikumi atkritumu apsaimniekošanas jomā. Ja rodas papildus atkritumu apjoms – var iegādāties marķētos maisus vai mainīt atkritumu izvešanas grafiku. Atgādinām, ka par neiesaistīšanos pašvaldības organizētajā atkritumu apsaimniekošanas sistēmā var piemērot administratīvo sodu.
  • daudzdzīvokļu dzīvojamās mājās līgums par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu ir jāslēdz dzīvokļu īpašnieku pilnvarotajai personai, līgumā atrunājot konteineru novietnes vietu, kur attiecīgajai mājai paredzēts izmest radītos nešķirotos sadzīves atkritumus. Svarīgi ņemt vērā, ka sadzīves atkritumu izvešanas biežums daudzdzīvokļu dzīvojamās mājās ir atkarīgs no attiecīgo daudzdzīvokļu dzīvojamo māju īpašnieku norādītā vai statistiskā deklarēto personu skaita dzīvokļos.

Ko darīt ar liela izmēra un būvniecības atkritumiem?

Liela izmēra atkritumi ir tādi atkritumi, kurus to izmēra vai sastāva dēļ nevar ievietot nešķirotu sadzīves atkritumu konteineros. Arī specializētā nešķirotajiem sadzīves atkritumiem paredzētā konteineru iztukšošanas tehnika nav piemērota liela izmēra atkritumu savākšanai, tādēļ tie jāuzkrāj un jāsavāc atsevišķi. Pie šādiem atkritumiem pieder gan mēbeles, gan paklāji, gan arī nolietotas santehnikas iekārtas un elektroiekārtas.

  • individuālajās dzīvojamās mājās liela izmēra un būvniecības atkritumu apsaimniekošanu organizē mājas īpašnieks vai lietotājs, iznomājot šāda veida atkritumu savākšanai paredzētos lielgabarīta konteinerus vai nododot šos atkritumus šķiroto atkritumu savākšanas laukumos Jēkaba ielā 47 vai Siguldas iela 8a (ievērojot pieņemšanas noteikumus).
  • daudzdzīvokļu dzīvojamās mājās liela izmēra atkritumu savākšanu organizē mājas pārvaldnieks, norādot laiku un vietu, kur šos atkritumus var novietot. Nevienam nav patīkami nedēļām ilgi pie konteineriem aplūkot vecu tualetes podu vai saplēstu krēslu, bet tikai no pašiem iedzīvotājiem ir atkarīgs, kāda kārtība būs pie atkritumu konteineriem. Ievērojot mājas pārvaldnieka noteikto liela izmēra atkritumu apsaimniekošanas kārtību, šāda veida atkritumu kaudzes pie konteineriem vai citās vietās neveidosies.

Gadījumos, ja liela izmēra atkritumus nepieciešams izmest ārpus mājas pārvaldnieka noteiktā laika, to savākšana jāorganizē pašiem, iznomājot lielgabarīta konteinerus vai nododot šos atkritumus šķiroto atkritumu savākšanas laukumos Jēkaba ielā 47 vai Siguldas iela 8a (ievērojot pieņemšanas noteikumus). Par būvniecības atkritumu apsaimniekošanu ir atbildīgs dzīvokļa īpašnieks vai lietotājs, atkritumu savākšanai izvēloties atkritumu apsaimniekotāju, kas ir saņēmis atbilstošas atļaujas.

Atgādinām, ka šķiroto atkritumu savākšanas laukumos bez maksas pieņem:

  • pārstrādājamus atkritumus (plastmasa (marķējums HDPE, PET, LDPE), polietilēna plēve, stikls (stikla burkas, pudeles un logu stikls), makulatūra, kartons, metāls);
  • videi kaitīgus atkritumus (ledusskapji, plītis utt; 4 gab. riepas);
  • sadzīvē radušos bīstamos atkritumus (akumulatori, luminiscences lampas, dzīvsudrabu saturoši atkritumi, krāsu, laku iepakojums u.c.);
  • liela izmēra atkritumus (mēbeles). Cita veida liela izmēra atkritumu pieņemšana ir maksas pakalpojums;
  • zaļos atkritumus (nopļauta zāle, lapas, dārzeņi, augļi, sasmalcināti zari).

Pieņem arī būvniecības atkritumus līdz 1m3 (atkritumu izmēri apmēram 60x40x100 cm un svars līdz 50 kg; flīzes, izlietnes, tualetes podi utt.). Tas gan ir maksas pakalpojums.

Ko darīt ar tālākai pārstrādei derīgiem atkritumiem?

Ventspils pilsētā ir izveidota ērta infrastruktūra atkritumu dalītai vākšanai. Šķirošanai derīgos atkritumus  var nodot nu jau turpat 90 sadzīves atkritumu dalītās savākšanas punktos vai 2 šķiroto atkritumu savākšanas laukumos Jēkaba ielā 47 un Siguldas ielā 8a.

  • sadzīves atkritumu dalītās savākšanas punktos iespējams nodot gan stikla un plastmasas iepakojumu, gan arī makulatūru, kartonu un metāla iepakojumu. Šie punkti ir publiski pieejami un paredzēti ikvienam iedzīvotājam. Sev tuvāko konteineru var atrast ieskatoties interaktīvajā kartē: http://vlk.lv/sanitaras-tirisanas-iecirknis/skirotie-atkritumi/.

Aicinām iedzīvotājus būt atbildīgiem un šķirošanai domātajos konteineros ievietot tikai tīrus, saplacinātus atkritumus un tikai tos veidus, kas norādīti uz informatīvajām uzlīmēm.

  • individuālo māju iedzīvotājiem ir iespēja pieteikties stikla iepakojuma uzkrāšanai un šķirot stikla iepakojumu savā mājsaimniecībā. Konteineru uzstādīšana un apkalpošana ir bez maksas.
  • šķiroto atkritumu savākšanas laukumi Jēkaba ielā 47 un Siguldas iela 8a ir pieejami ikvienam ventspilniekam. Atkritumu pieņemšanas nosacījumi minēti sadaļā pie liela izmēra atkritumu apsaimniekošanas.

 

Pašvaldības SIA “Ventspils labiekārtošanas kombināts” cer, ka visiem kopā mums izdosies veidot pilsētu vēl sakoptāku!

Sīkāka informācija:

 

[top]