Ventspilī šobrīd norit aktīvi sīpolpuķu stādīšanas darbi, Arhitektūras un pilsētbūvniecības nodaļa sniedz nelielu ieskatu par nākamajā gadā ziedošo sīpolpuķu šķirņu un citu pavasara ziedu daudzveidību pilsētā. Ventspils sīpolpuķu stādījumu projekta autore – ainavu arhitekte Aivita Milta.
Stādījumos dominēs persiku un dzeltenie toņi, kas kontrastēs ar sarkanu un violetu toņu akcentiem. Ir vairākas šķirnes, kuru nosaukumiem ir interesanta izcelsme, kas šoreiz būtu pieminēšanas vērta.
Nākamgad priecēs tādas šķirnes, kā, piemēram, tulpe “Johan Strauss”, kura ir nosaukta slavenā komponista Johana Štrausa vārdā. Šī burvīgā tulpju šķirne noteikti atbilst tās nosaukumam. Tulpe “Johan Strauss” sāk savu ziedēšanu ar koši sarkanas un dzeltenas krāsas pumpuru. Un, tāpat kā ūdensroze, kad tā atveras pilnībā, “Johan Strauss” ir krāsu simfonija. Ja jūs varat iedomāties kādu no Vīnes valšiem ziedu formā, tad šī tulpe ir apveltīta ar valša viegli virpuļojošo un eleganto enerģiju. Šīs šķirnes tulpi varēs vērot Jaunpilsētas laukumā un dobēs pie “Jūrakmens” Ostmalas promenādē.
Toties, Lielajā laukumā uzziedēs tulpe “Ballerina”, kuras zieds ir ieguvis šo skaisto nosaukumu, pateicoties tā graciozajai un vieglajai formai. Tulpes garais augums viegli šūpojas pie katras vēja pūsmiņas. Tulpe zied koši oranžā krāsā, veidojot lilijas ziedam līdzīgu ziedlapiņu sakārtojumu. Kopumā, Lielajā laukumā stādītās tulpes veidos oranžu un dzeltenu krāsu saspēli, atsevišķās plaknēs veidojot akcentus ar garajām Persijas fritilāriju vārpām un vienu no nedaudzos akcentos izmantotajām tulpēm “Queen of night”. Tās dziļie, satīna purpursarkanie ziedi ir tik tuvu melnajai krāsai, ka noteiktos apgaismojumos tie var izlikties melnā krāsā. Jābrīdina, ka tā vislabāk izskatās kā akcents uz gaišu toņu fona. Interesanti, ka tulpes nosaukums sakņojas slavenā rakstnieka Aleksandra Dimā romānā “Melnā tulpe” (1850). Romāna sižets saistās ar notikumu, kur Nīderlandē turpinoties tulpju mānijai, Hārlemas varas iestādes izsludina milzu atlīdzību tam, kurš izaudzēs kaut ko ekskluzīvu – melnu tulpi. Labākie valsts dārznieki uzsāk sacensību lai iegūtu izsludināto atlīdzību. Un kā raksta daži avoti, iespējams, ja pats A.Dimā būtu redzējis mūsdienu tulpju selekcijas Nakts karalieni (tulkojums no angļu valodas) pa īstam (tajā laikā šis bija nerealizējams sapnis), viņš varētu uzskatīt, ka viņa fantāzija ir kļuvusi par realitāti. Un autors varētu izjust pat nelielu vilšanos, jo viņa stāsts ir par sasniedzamu mērķi. Tomēr neatkarīgi no tā, cik melna šī tulpe var izskatīties, vai cik tā ir ikoniska tās karalisko purpura toņu dēļ, ir iemantojusi stabilu vietu pasaules skaistākajos dārzos. Holandiešu audzētāji vēl joprojām grūti strādā, cenšoties sasniegt izaicinošus mērķus – mēģinot selekcionēt gan pilnībā melnas (2012.g. ir selekcionēta arī šķirne “Paul Scherer”), gan pilnībā zilas krāsas tulpi.
Rātslaukuma stādījumos paredzētas gan rozā krāsas tulpes, gan baltas krāsas narcises.Interesanti, ka narcises Narcissus poethicus var.recurvus (lat.), sauktas par “dzejniecēm”, ir viena no vissenākajām kultivētajām narcisēm. Tā ir narcišu šķirne, kuras nosaukums ir saistīts ar vairākām leģendām. Pirmie dati par tās pieminēšanu ir meklējami Aristoteļa pēcteča – Teofrasta, kurš arī tiek uzskatīts par botānikas “tēvu” rakstos (371. līdz 287. gadsimts pirms Kristus). Arī dzejnieks Vergīlijs sava Ekologu dzejoļu krājuma piektajā daļā rakstīja par narcisi. Vēl kādā versijā pastāv mīts par grieķu varoni Narcisu, kuru sodīja atriebības dieviete Nemesīda, kas pārvērta Narcisu par ziedu, ko vēsturnieki saista ar narcisi – Narcissus poeticus (lat.). Zviedru botāniķis un mūsdienu taksonomijas pamatlicējs – Karls Linnejs, dodot šai narcisei nosaukumu, diezgan iespējams to darīja tāpēc, ka uzskatīja, ka šis zieds ir iedvesmojis senos dzejniekus stāstam par Narcisu. Mūsdienās, Nīderlandē un Francijā šo narcises šķirni audzē tās ēterisko eļļu īpašību dēļ (tās izmanto augstākās kvalitātes smaržu izgatavošanā), un līdz mūsdienām šī šķirne var lepoties ar izcili smalku aromātu, kas siltās pavasara dienās būs jūtams arī Ventspilī.