Lai veicinātu izpratni un palīdzētu vieglāk orientēties atkritumu šķirošanā, PSIA “Ventspils labiekārtošanas kombināts” uzsākt informatīvu rakstu ciklu “Šķirošanas ceļvedis”. Soli pa solim izskaidrosim, kā pareizi šķirot dažādus sadzīves atkritumus, sniegsim praktiskus padomus un kliedēsim populārākos mītus par šķirošanu. Šajā reizē – par plastmasas pudelēm, pudelītēm un kanniņām.
Katrs no mums savā ikdienā izmanto produktus plastmasas iepakojumos, kas ir sadzīves ķīmija, ķermeņa kopšanas līdzekļi, kosmētika, pārtika un vēl virkne citu. Taču, kad šampūns izlietots un no ūdens pudeles izdzerts pēdējais malks, tukšā iepakojuma tālākais ceļš ir atkarīgs no mūsu iesaistes, zināšanām un prasmēm atkritumu šķirošanā.
Plastmasa ir viens no visplašāk izmantotajiem materiāliem preču un produktu iepakošanai, un vairums no tiem ir derīgi pārstrādei. Taču, lai plastmasas iepakojums nonāktu pārstrādē, pirmais priekšnoteikums ir – šķirošana.
Šķirošanai ir derīgas VISAS plastmasas pudeles, mazās pudelītes un kanniņas neatkarīgi no marķējuma, iepakojuma krāsas, caurredzamības un citām īpašībām.
Dzērienu plastmasas pudeles (ūdens, sula, limonāde u.c. bezalkoholiskie un alkoholiskie dzērieni), kas marķētas ar depozīta sistēmas zīmi, vislabāk nodot taromātā, jo tādējādi atgūsi depozītā iemaksāto summu. Ja speciālā marķējuma uz iepakojuma nav, pudeles var izmest dzeltenajā šķirošanas konteinerā.
PIEMĒRI, ko DRĪKST izmest dzeltenajā šķirošanas konteinerā:







Ja iepakojumā vēl palikušas produkta paliekas – viegli izskalo to, un pēc tam saspied vai saplacini, lai taupītu vietu konteinerā un lai sašķirotos atkritumus varētu izmest arī citi.
Kāpēc šķirot plastmasas iepakojumu?
- Iespēja samazināt ikmēneša maksājumu par sadzīves atkritumu izvešanu – jo vairāk atkritumu nonāks šķirošanas konteineros (bezmaksas apsaimniekošana), jo lēnāk piepildīsies nešķirotu sadzīves atkritumu konteiners (maksas pakalpojums).
- Mazāks piesārņojums – plastmasas sadalīšanās process dabā var ilgt simtiem gadu.
- Iespēja pārstrādāt – no plastmasas pudelēm var ražot jaunus iepakojumus, apģērbu un pat mēbeles.
- Ietaupām resursus – pārstrādājot plastmasu, tiek patērēts mazāk naftas un enerģijas, nekā jaunas plastmasas ražošanā.
Plastmasas šķirošana ir vienkārša, ja vien zinām pamata noteikumus un ieviešam to par ikdienas ieradumu. Turpmāk, kad turi rokās tukšu plastmasas pudeli, kādu mazu pudelīti vai kanniņu, atceries trīs lietas – pārbaudi, vai tā ir tīra, saplacini, ja tas ir iespējams, un izmet dzeltenajā šķirošanas konteinerā. Atkritumu šķirošana – labs darbs, kas padarīts!
Aicinām sekot līdzi turpmākajām “Šķirošanas ceļveža” publikācijām un kļūt par atkritumu šķirošanas ekspertu!