Privātmāju īpašniekiem bioloģisko atkritumu dalītas vākšanas sistēma paredz izvēles iespējas – noslēgt līgumu par bioloģisko atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu un tādējādi izmantot brūno BIO atkritumu konteineru, vai arī pašiem īstenot šo atkritumu kompostēšanu savā īpašumā. Būtiski ņemt vērā, ka jebkurā gadījumā par savu lēmumu ir jāinformē pašvaldības SIA “Ventspils labiekārtošanas kombināts”.
Jau vēstīts, ka no šī gada Ventspilī tiek nodrošināta bioloģisko atkritumu dalīta vākšana. Jaunais pakalpojums ir pieejams gan daudzdzīvokļu dzīvojamo māju iedzīvotājiem, gan arī privātmāju īpašniekiem un juridiskām personām. Šajā reizē plašāk par bioloģisko atkritumu šķirošanas kārtību individuālajās mājās.
- Vai līgums par BIO atkritumu apsaimniekošanu individuālajās mājās ir obligāts?
Privātmāju īpašniekiem, kuri paši savā īpašumā veic bioloģisko atkritumu kompostēšanu, nav obligāti jāslēdz līgums par šo atkritumu apsaimniekošanu. Taču arī šajā gadījumā – par mājkompostēšanu – ir jāinformē PSIA “Ventspils labiekārtošanas kombināts”. Informāciju var iesniegt e-pastā uz adresi vlk@ventspils.lv vai uzņēmuma kasē Pils ielā 12, 1. stāvā. Iesnieguma veidlapa ir pieejama ŠEIT.
- Kā pieteikties jaunajam pakalpojumam?
Lai privātmāju iedzīvotājiem tiktu novietots speciāls konteiners BIO atkritumu dalītai vākšanai un tiktu uzsākta šo atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma saņemšana, mājas īpašniekam vai valdītājam jāvēršas ar iesniegumu PSIA “Ventspils labiekārtošanas kombināts”, nosūtot to e-pastā uz adresi vlk@ventspils.lv vai iesniedzot uzņēmuma kasē Pils ielā 12, 1. stāvā. Iesnieguma veidlapa ir pieejama ŠEIT.
Būtiski ņemt vērā, ka iesniegumā ir jānorāda vēlamais konteinera tilpums (120 l vai 240 l), konteineru skaits un sākotnējais šo atkritumu izvešanas biežums. BIO atkritumu izvešana nevar būt retāka kā 6 reizes gadā. Tāpat iesniegumā vēlams pieteikt arī nešķirotu sadzīves atkritumu izvešanas grafika izmaiņas.
- BIO atkritumu apsaimniekošana ir par maksu vai bezmaksas pakalpojums?
Kā to nosaka Atkritumu apsaimniekošanas likums, maksai par dalīti savākto BIO atkritumu apsaimniekošanu ir jābūt 60% apmērā no nešķirotu sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksas. No šī gada 1.februāra, kad stājās spējā maksas izmaiņas par nešķirotu sadzīves atkritumu apsaimniekošanu, tā ir 15,51 EUR/m³ (ar PVN).
- Kā tiek izrakstīti rēķini par BIO atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu?
Rēķini par BIO atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu tiks izrakstīti saskaņā ar līgumā paredzēto atkritumu apjomu. Klientu ērtībai rēķins par nešķirotu sadzīves atkritumu apsaimniekošanu un BIO atkritumu apsaimniekošanu būs apvienots vienā kopējā rēķinā.
- Ko drīkst izmest BIO atkritumu konteinerā?
Bioloģiskie atkritumi ir tie, kas rodas virtuvē – pārtikas atlikumi maltītes pagatavošanas laikā, ēdienu pārpalikumi un pārtika ar beigušos derīguma termiņu. Līdz ar to BIO konteinerā var izmest cietos piena produktus (piemēram, biezpienu), gaļas, zivju un citu dzīvnieku izcelsmes produktus (asakas, olu čaumalas), miltu izstrādājumus, augļus, dārzeņus un to atliekas, kafijas un tējas biezumus. Tāpat bioloģiskie atkritumi ir arī tā dēvētie zaļie atkritumi – zāle, lapas, augi un telpaugi.
ŠĶIROŠANAI DERĪGI: | ŠĶIROŠANAI NEDERĪGI: |
---|---|
√ augļi, dārzeņi, to serdes un mizas √ svaiga vai termiski apstrādāta gaļa un gaļas izstrādājumui, zivju atgriezumi, kauli un asakas √ graudaugi un to izstrādājumi √ svaigas un termiski apstrādātas olu čaumalas √ kafijas un tējas biezumi bez maisiņiem un filtriem √ siers un citus piena produkti √ maize un miltu izstrādājumi √ augi un to saknes, nopļauta, izravēta zāle, lapas, telpaugi | − šķidrumi – zupas, mērces, piens, eļļa un citi šķidrumi no virtuves − mājdzīvnieku pakaiši un izkārnījumi − akmeņi, pelni, grila ogles, izsmēķi − parastās un BIO autiņbiksītes, citas higiēniskās preces − papīra un plastmasas trauki − papīra dvieļi un salvetes − sadzīves atkritumi un iepakojumi − bīstamie atkritumi, liela izmēra atkritumi un citi atkritumu veidi |
BŪTISKI! BIO atkritumus konteineros jāizmet bez jebkāda veida iepakojuma – jāatbrīvojas gan no sākotnējā plēves, papīra, kartona iepakojuma, gan arī maisiņa, kurā BIO atkritumi tika uzkrāti. | BŪTISKI! Par nepareizi sašķirotiem BIO atkritumiem rēķins tiks izrakstīts, piemērojot nešķirotu sadzīves atkritumu maksu. |
BIO atkritumu šķirošana ir veids, kā ietaupīt
Šobrīd aptuveni 35 – 50% no kopējā sadzīves atkritumu apjoma veido BIO atkritumu, par kuriem, tos nešķirojot, jāmaksā pilna sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksa, turpretī šķirojot tiek piemērota pazemināta maksa. BIO atkritumu šķirošana ir veids, kā samazināt savas ikmēneša izmaksas par nešķirotu sadzīves atkritumu apsaimniekošanu. Lai panāktu ietaupījumu, svarīgākais ir savlaicīgi veikt izmaiņas nešķirotu sadzīves atkritumu izvešanas grafikā (mainot atkritumu izvešanas biežumu) vai samazināt izmantojamo konteineru skaitu, pretējā gadījumā rēķins par atkritumu apsaimniekošanu ne tikai nesamazināsies, bet gan pieaugs. Piemēram, ja nešķirotu sadzīves atkritumu apsaimniekošanai ir novietots viens konteiners ar tilpumu 0,24 m3 un to izved vienu reizi mēnesī, tad mēnesī izmaksas veido 6,21 eiro. Savukārt, ja nešķirotu sadzīves atkritumu apsaimniekošanai konteineru skaitu nemaina, bet izvešanas biežumu samazina uz vienu reizi divos mēnešos un papildus novieto vienu konteineru BIO atkritumu apsaimniekošanai ar tilpumu 0,12 m3 un to izved vienu reizi mēnesī, tad izmaksas mēnesī varētu samazināt līdz 4,96 eiro. Papildus šķirojot stikla iepakojumu, var ietaupīt vēl vairāk!
Jautājumu gadījumā aicinām rakstīt ziņu uz e-pasta adresi vlk@ventspils.lv vai zvanīt pa tālr. 63626920.