30 05 2018

Ventspilī plānots uzstādīt no atkritumiem iegūtā kurināmā reģenerācijas iekārtu

Mērķtiecīgi sadarbojoties PSIA “Ventspils labiekārtošanas kombināts”, PSIA “Ventspils siltums” un Ventspils pilsētas domei, ir radīts atkritumu atkārtotas izmantošanas, pārstrādes un reģenerācijas plāns, kas paredz Ventspilī izveidot no atkritumiem iegūtā kurināmā (NAIK) reģenerācijas iekārtu, jeb katlu māju, kas tiks uzstādīta un laista ekspluatācijā Ventspilī, Talsu ielā 69, un kurā kā kurināmais tiks izmantots no sadzīves atkritumiem radīts (vai atgūts) kurināmais.

Plānotās no atkritumiem iegūtā kurināmā (NAIK) reģenerācijas iekārtuuzstādīšanas darbības sasaucas arī ar Atkritumu apsaimniekošanas valsts plānā 2013. – 2020. gadam noteiktajiem atkritumu apsaimniekošanas mērķiem – nodrošinot atkritumu, kā racionālu resursu racionālu izmantošanu, un atkritumu pārstrādes, un reģenerācijas ar enerģijas atguves palielināšanas veicināšanu, un apglabāto atkritumu apjoma samazināšanu.

Minētās Ventspils pašvaldības kapitālsabiedrības kopā ar Valsts vides institūciju un nozares speciālistiem iepriekšējos gados ir apmeklējušas vairākās valstīs – Lietuvā, Somijā, Itālijā, Čehijā u.c., apskatītas un iepazītas darbībā esošās sadedzināšanas iekārtas, kurās tiek izmantots no atkritumiem iegūtais kurināmais, notikušas tikšanās tikušās ar kurtuvju operatoriem un iepazītas iepazinušās ar dažādām atkritumu sadedzināšanas tehnoloģijām.

Jaunās NAIK katlu mājas atrašanās vieta paredzēta Talsu ielā 69, Paredzētā darbība plānota 7300 m2 lielā zemes gabalā.

Paredzētā darbība ietver reģenerācijas iekārtas uzstādīšanu un ekspluatāciju, ar nominālo ražošanas jaudu 10MW, ražojot siltumenerģiju 8MW un elektroenerģiju 1,3MW. Kā kurināmo paredzēts izmantot no atkritumiem iegūto kurināmo, līdz 21 210 tonnām gadā. Kurināmā reģenerācijai tiek izskatīti divi alternatīvi risinājumi: izmantojot slīdošās pamatnes tipa krāsns tehnoloģiju vai verdošā slāņa tehnoloģiju.

Ietekmes uz vidi novērtējuma (IVN) sākotnējā sabiedriskā apspriešana notika 2017. gada 4. oktobrī. Sākotnējā publiskā apspriešana ir reglamentēta procedūra, kuras gaitā ikviens pilsētas iedzīvotājs varēja iesaistīties Projekta apspriešanā, tādējādi dodot iespēju noskaidrot sabiedrības viedokli, ņemt vērā sniegtos piedāvājumus un komentārus. Apspriešanas laikā netika saņemti komentāri.

2017. gada 11. septembrī Vides pārraudzības valsts dienests pieņēma lēmumu par ietekmes uz vidi novērtējuma piemērošanu paredzētajai darbībai no atkritumiem iegūtā kurināmā reģenerācijai un 2017. gada 13. novembrī izstrādāja programmu. Programma ietver vides aizsardzības prasības un noteikumus, kā arī ietekmes novērtējuma turpmākai veikšanai nepieciešamo pētījumu un organizatorisko pasākumu kopumu, kas ļaus izvērtēt plānotās darbības ietekmi uz apkārtējo vidi. Veiktie pētījumi ir apkopoti Ziņojumā, kuru izstrādāja SIA “GeoConsultants”. Ziņojuma publiskā apspriešana notiks š. g. 4.jūnijā, plkst. 17:30 Ventspils galvenajā bibliotēkā (2.st.), Akmeņu ielā 2, Ventspilī. Ar sagatavoto Ziņojumu un tā materiāliem var iepazīties darba laikā Ventspils pilsētas domē (Jūras ielā 36, Ventspilī) un pašvaldības SIA “Ventspils labiekārtošanas kombināts” (Pils iela 12, Ventspilī), kā arī interneta mājas lapās – www.ventspils.lv, www.vlk.lv un www.geoconsultants.lv

Rakstiskus priekšlikumus un viedokļus par sagatavoto Ziņojumu var iesniegt Vides pārraudzības valsts birojā (Rūpniecības ielā 23, Rīga, LV – 1045, tālrunis: 67321173, fakss: 67321049 www.vpvb.gov.lv) līdz š.g. 21. jūnijam.

2018. gada 24. maijā PSIA “Ventspils labiekārtošanas kombināts” parakstīja līgumu ar konsultantu firmu no Itālijas W.T.E. WASTE TO ENERGY S.r.l. par NAIK katlu mājas tehniski ekonomiskipamatota būvprojekta principiālo risinājumu alternatīvu salīdzinājumu, būvprojekta minimālā sastāvā izstrādi, kā arī tehnisko specifikāciju izstrādi apvienotajam projektēšanas un būvniecības līgumam. Līguma beigu termiņš 2018. gada oktobris.

Projektēšanas darbus plānots uzsākt 2019. gada sākumā, savukārt, būvdarbus jau 2019. gada vidū, darbības uzsākšana paredzēta 2020. gada otrajā pusē. Tehnoloģiskās iekārtas tiks izvietotas slēgtā ražošanas ēkā (jeb katlu mājā), iegūtā siltumenerģija tiks novadīta centralizētajā siltumapgādes tīklā, bet iegūtās elektroenerģijas tiks izmantota NAIK reģenerācijas iekārtu un Ventspils siltums katlumāju pašpatēriņam.

Plānotās projekta izmaksas sastāda ap 15 milj. EUR, no tiem 9 milj. EUR būs ES līdzfinansējums.

No atkritumiem iegūtais kurināmais uz katlu māju tiks piegādāts ar autotransportu slēgtos konteineros kā beramkrava, tādējādi izslēdzot smaku izplatību. Kurināmā pieņemšana paredzēta slēgtā telpā, kurā būs izvietots ielādes bunkurs ar iekraušanas mehānismiem. Kurināmā uzglabāšana ārpus katlu mājās telpām nav paredzēta, līdz ar to smaku izplatība apkārtējā teritorijā tiks maksimāli ierobežota.

Sadedzinot NAIK veidosies dūmgāzes, iekārtās ir paredzēta vairāku posmu dūmgāzu attīrīšanas sistēma, kas ir ar visaugstākajām vides aizsardzības prasībām, lai dūmgāzu attīrīšanas pakāpi nodrošinātu atbilstoši noteiktajiem robežlielumiem ar krietnu drošības rezervi. Dūmgāzu filtru sistēma ierobežos piesārņojošo vielu emisiju un smaku izplatību. Dedzinot NAIK, atmosfērā emisiju izplūde ir daudzkārt mazāka kā tradicionālajās katlu mājās, kurās tiek sadedzināta biomasa vai fosilie kurināmie, tādas kā akmeņogles, mazuts, gāze u.c. Lai novērotu atmosfēras emisijas daudzumu, dūmgāzu sistēma tik novērota nepārtrauktā online režīmā.

Atkritumu izmantošana enerģijas saņemšanai ir ļoti svarīgs jautājums, jo saistīts ar vairākiem aspektiem – apkārtējās vides aizsardzību, siltumapgādi un ar Ventspils enerģētisko neatkarību.

[top]