12 07 2021

Vairs nevar tirgot vienreizlietojamos plastmasa izstrādājumus!

No 5. jūlija Eiropas Savienībā (ES) vairs nevar tirgot vienreizlietojamos plastmasas traukus un galda piederumus, vates kociņus un balonu kātiņus.

Redzam, ka cilvēki ir aktīvi uz plastmasas šķirošanu, bet diemžēl vienreizlietojamie trauki un maisiņi netiek pieņemti tālākai pārstrādei. Tā nu tie sastāda lielu daļu nešķiroto sadzīves atkritumu. Iestājoties siltam laikam, situācija ir vēl bēdīgāka – pikniki un būšana ārā, nesavākti atkritumi.

Saskaņā ar Eiropas Komisijas statistiku plastmasa veido vairāk nekā 80% jūras piesārņojuma. Noteikumi attieksies uz produktiem, kas veido 70% jūras piesārņojuma. Plastmasas lēnās sadalīšanās dēļ piesārņojuma apjoms jūrās, okeānos un pludmalēs pieaug visā pasaulē, kas tālāk nonāk jūras ekosistēmā, jūras iemītnieku organismos un līdz ar to arī cilvēku barības ķēdē. Situācijas uzlabošanai regulāri tiek meklēti dabai draudzīgi un cilvēkiem pieņemami risinājumi.

Visā Eiropas Savienībā, arī Latvijā, ar 5. jūliju ir aizliegts tirgot vienreizlietojamos plastmasas traukus, galda piederumus, salmiņus, dzērienu maisāmkociņus, vates kociņus un balona kātiņus. Ir ierobežoti arī cita plastmasa izstrādājumu patēriņš, piemēram – pārtikas iepakojumi. Izņēmums – plastmasas glāzītes. Atlikušos plastmasas izstrādājumus, ko var iegādāties, rosinām turpināt šķirot un ievietot attiecīgajos atkritumu konteineros, lai mazinātu vides piesārņojumu un veicinātu pareizu atkritumu apsaimniekošanu.

No pārmaiņām nevajadzētu bīties, jo mums apkārt ir tik daudz un dažādu dabai draudzīgu alternatīvu – daudzkārt lietojamie plastmasas trauki, rūpnieciski kompostējami papīra trauki, daudzreiz lietojamie galda piederumi no atjaunojamo dabas resursu šķiedrām, trauki no cukurniedrēm, vienreizlietojamie galda piederumi no koka, bambusa, niedrēm vai daudzreiz lietojamie trauki un piederumi.

Atgādinājums, kas ir atļauts un kas nav atļauts ievietot plastmasas šķirošanas konteinerā.

ATKRITUMU VEIDSŠĶIROŠANAI DERĪGS– ŠĶIROŠANAI NEDERĪGS
  PLASMASA  pārtikas, sadzīves ķīmijas un kosmētikas iepakojumus (piem., šampūna iepakojums, trauku, grīdas mazgāšanas līdzekļu iepakojums) ar marķējumu HDPE, LDPE, PET;dzērienu iepakojums ar marķējumu PET (PET iepakojumam jābūt caurspīdīgam);vējstikla, dzesēšanas šķidruma iepakojums   Iepakojumam jābūt tīram un saplacinātam!–  vienreizējās lietošanas trauki, jogurta, krējuma un margarīna trauciņi. Plastmasas un putuplasta olu kastītes, salātu, ogu trauciņi (arī ar marķējumu PET), necaurspīdīgas PET pudeles (piem., piena, kefīra, atsevišķu mīkstinātāju) u.c. iepakojumi;- rotaļlietas u.c. plastmasas sadzīves priekšmeti;-    citi putuplasta izstrādājumi un loksnes;-    pudeles, kurās bijušas ķīmiskas vielas, kas nav sadzīves ķīmija.

Domāsim un dzīvosim zaļi!

[top]