18 03 2023

Pirmais solis veiksmīgai atkritumu pārstrādei ir to šķirošana

18. martā tiek atzīmēta Vispasaules atkritumu pārstrādes diena. Pašvaldības SIA “Ventspils labiekārtošanas kombināts” aicina pārskatīt savus ikdienas paradumus un par vienu no tiem ieviest atkritumu šķirošanu, lai viss nevajadzīgais pēc iespējas nonāktu pārstrādē, nevis atkritumu poligonā.

Vispasaules atkritumu pārstrādes diena sakrīt ar laiku, kad tiek gaidīta pavasara iestāšanās, – kad ne tikai mostas daba, bet arī kļūst izteiktāka cilvēku vēlme sakopt vidi sev apkārt. Videi draudzīgs dzīvesveids ir ilgtspējīga izvēle rūpēs par dabu un nākamajām paaudzēm. Viens no veidiem, kā savu ikdienu padarīt “zaļāku”, ir atkritumu šķirošana.

Ventspilī iedzīvotājiem tiek piedāvātas plašas atkritumu šķirošanas iespējas – ir izveidoti 2 šķiroto atkritumu savākšanas laukumi (Jēkaba ielā 47 un Siguldas ielā 8a), kuros var bez maksas nodot gan tālākai pārstrādei derīgus atkritumus, gan videi kaitīgus un sadzīvē radušos bīstamos atkritumus; tāpat izveidoti jau 98 publiski pieejami sadzīves atkritumu dalītās savākšanas punkti, kuros var nodot jaukto iepakojumu un stikla iepakojumu. Atkritumu šķirošanai paredzētie konteineri izvietoti daudzdzīvokļu dzīvojamo māju pagalmos, pie veikaliem, izglītības iestādēm un citās publiskās vietās, līdz ar to ikdienā ir pieejami un ērti izmantojami. Tuvākos atkritumu savākšanas un šķirošanas punktus, kā arī atkritumu dalītas vākšanas vietas var atrast tīmekļa vietnē www.skiroviegli.lv.

Statistikas dati liecina, ka pēdējos gados Ventspils iedzīvotāju iesaiste atkritumu šķirošanā ir palielinājusies. 2023. gadā PSIA “Ventspils labiekārtošanas kombināts” sadarbības partneriem nogādājis nepilnas 1000 tonnas pārstrādei derīgus atkritumus, tostarp plastmasu, stiklu, metālu, skārdu u.c. atkritumu veidus.

Atkritumus ir vērts šķirot, jo:

  • Tā ir iespējams samazināt sadzīves atkritumu apsaimniekošanas izmaksas;
  • Atkritumu poligonos nonāks mazāk atkritumu;
  • Šķirotie atkritumi kļūst par otrreizējām izejvielām, no kurām var atkārtoti saražot jaunas preces, tādējādi ietaupot dabas resursus;
  • Tādējādi tiek samazināts vides piesārņojuma risks.

Atkritumu pārstrādes diena ieviesta ar mērķi veicināt sabiedrības izpratni par atkritumu pārstrādes nozīmi un pasaules mērogā tiek atzīmēta kopš 2018. gada.

Plašāk par atkritumu šķirošanas iespējām var uzzināt PSIA “Ventspils labiekārtošanas kombināts” mājas lapā www.vlk.lv. Jautājumu gadījumā aicinām rakstīt ziņu uz e-pasta adresi vlk@ventspils.lv vai zvanīt pa tālr. 63626920.

[top]